Parkovacie systémy

Autor: Tomáš Agócs | 6.4.2012 o 18:48 | (upravené 6.4.2012 o 21:40) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  563x

Problémom 21. storočia individuálnej automobilovej dopravy je parkovanie v centrách veľkomiest. Neustále sa zvyšujúci počet osobných vozidiel v centrách spôsobuje primátorom aj poslancom " vrásky na čele", hľadať vhodné plochy na parkovanie bez rozšírenia centra je takmer nemožné.

Typy parkovacích systémov bez prístupu osobného vozidla do centra mesta:

 

P&R - Park and Ride (Parkovanie a jazda)

Ide o parkovací systém, pri ktorom sú záchytné parkoviská umiestnené na okrajovej časti mesta, ďalej do centra mesta cestujúci pokračuje verejnou hromadnou osobnou dopravou. Tento úspešný systém funguje napr. v Prahe, kde cestujucí dostane zľavnené cestovné na MHD.

B&R - Bike and Ride ( Bicykel a jazda)

Podstatou systému je zaparkovanie bicykla na stráženom parkovisku na okraji mesta a pokračovanie do centra mesta verejnou hromadnou osobnou dopravou.

K&R - Kiss and Ride (Bozkávať a jazdiť :))

Princípom je privezenie cestujúceho na zastávku MHD, odkiaľ ďalej pokračuje verejnou hromadnou osobnou dopravou do centra mesta. Podmienkou systému je prístup zastávok MHD osobným automobilom a parkovacie miesto na čas nevyhnutný na vystupovanie.

G&R - Go and Ride ( ísť a jazdiť)

Podobný typu Park and Ride, odstavenie osobného vozidla na parkovisku, ktoré je dostatočne blízko k centrálnej časti mesta a pokračovanie do cieľa pešou chôdzou.

 

Spomínané systémy by mali obmedziť vstup osobných automobilov do centra miest. Aplikácia si vyžaduje finančné prostriedky na realizáciu parkovacích systémov. V Bratislave by som odporúčal vybudovať systém Park and Ride. Centrum Bratislavy by sme nezaťažili zbytočne osobnými automobilmi, namiesto parkovacích miest by sme mohli vybudovať viac zelene v meste. Eliminovali by sa dopravné kongescie a zefektívňovali by sme verejnú osobnú dopravu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.


Už ste čítali?