Parkovacie systémy

Autor: Tomáš Agócs | 6.4.2012 o 18:48 | (upravené 6.4.2012 o 21:40) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  566x

Problémom 21. storočia individuálnej automobilovej dopravy je parkovanie v centrách veľkomiest. Neustále sa zvyšujúci počet osobných vozidiel v centrách spôsobuje primátorom aj poslancom " vrásky na čele", hľadať vhodné plochy na parkovanie bez rozšírenia centra je takmer nemožné.

Typy parkovacích systémov bez prístupu osobného vozidla do centra mesta:

 

P&R - Park and Ride (Parkovanie a jazda)

Ide o parkovací systém, pri ktorom sú záchytné parkoviská umiestnené na okrajovej časti mesta, ďalej do centra mesta cestujúci pokračuje verejnou hromadnou osobnou dopravou. Tento úspešný systém funguje napr. v Prahe, kde cestujucí dostane zľavnené cestovné na MHD.

B&R - Bike and Ride ( Bicykel a jazda)

Podstatou systému je zaparkovanie bicykla na stráženom parkovisku na okraji mesta a pokračovanie do centra mesta verejnou hromadnou osobnou dopravou.

K&R - Kiss and Ride (Bozkávať a jazdiť :))

Princípom je privezenie cestujúceho na zastávku MHD, odkiaľ ďalej pokračuje verejnou hromadnou osobnou dopravou do centra mesta. Podmienkou systému je prístup zastávok MHD osobným automobilom a parkovacie miesto na čas nevyhnutný na vystupovanie.

G&R - Go and Ride ( ísť a jazdiť)

Podobný typu Park and Ride, odstavenie osobného vozidla na parkovisku, ktoré je dostatočne blízko k centrálnej časti mesta a pokračovanie do cieľa pešou chôdzou.

 

Spomínané systémy by mali obmedziť vstup osobných automobilov do centra miest. Aplikácia si vyžaduje finančné prostriedky na realizáciu parkovacích systémov. V Bratislave by som odporúčal vybudovať systém Park and Ride. Centrum Bratislavy by sme nezaťažili zbytočne osobnými automobilmi, namiesto parkovacích miest by sme mohli vybudovať viac zelene v meste. Eliminovali by sa dopravné kongescie a zefektívňovali by sme verejnú osobnú dopravu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

SVET

Profesor na úteku pred Erdoganom: Hneď som pochopil, že musím preč

Zmeniť tureckých politikov bude ľahké, zmeniť spoločnosť nie.


Už ste čítali?