Pokračovanie výstavby diaľníc formou PPP projektov?

Autor: Tomáš Agócs | 14.3.2012 o 16:55 | (upravené 17.3.2012 o 17:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  132x

Verejno - súkromné partnerstvo ( Public Private Partnership) je názov pre projekty spolupráce súkromného sektora s verejným, ktoré sú založené s cieľom efektívne zabezpečiť kvalitnú verejnú dopravnú infraštruktúru.

Podmienky PPP projektov:

  1. súkromný partner zabezpečuje výstavbu,rekonštrukciu a prevádzku diela a ako protihodnotu poskytuje       služby spojené s dielom za platby - od používateľov alebo od verejného partnera,
  2. verejný a súkromný partner si rozdelia riziká  - výstavby a prevádzky projektu,
  3. ide o dlhodobé vzťahy 20 - 40 rokov.

Charakteristický znaky PPP projektov:

  • Dlhodobá spolupráca verejnoprávneho a súkromného partnera od plánovania až po výstavbu, prevádzka a pod.,
  • Financovanie súkromného partnera čiastočne alebo celkovo,
  • Prevádzkovateľ sa zúčastňuje viacerých fáz projektu ( plánovanie, návrh, výstavba, a pod.)
  • Verejnoprávny partner jasne definuje účel projektu z hľadíska verejnosti,
  • Rozdelovanie rizík medzi súkromným partnerom a verejnoprávnym partnerom.

V prvom rade je potrebné identifikovať príležitosť realizácie projektu formou PPP. Väčšina krajín začína s PPP v oblasti dopravy, pričom sa táto metóda postupne využíva aj v „mäkkších“ oblastiach ako napr. sociálna starostlivosť, školstvo či zdravotníctvo. Následne je potrebné prostredníctvom tzv. štúdie uskutočniteľnosti zistiť, či je realizácia formou PPP výhodnejšia ako realizácia klasickou zákazkou. Štúdiu uskutočniteľnosti by mal pripraviť skúsený poradca, ktorý dokáže aj pomocou teoretických výpočtových modelov analyzovať výhodnosť realizovania projektu formou PPP v porovnaní s klasickým spôsobom realizácie projektu a zároveň navrhne najefektívnejší spôsob realizácie PPP projektu. Ak sa ukáže PPP ako efektívnejšie riešenie, môže sa začať výberové konanie na súkromného partnera, s ktorým sa uzavrie zmluva. Príprava kvalitnej zmluvy je kľúčová pre úspech PPP projektu. Na strane verejného zadávateľa musí existovať projektový líder, ktorý vývoj projektu monitoruje a je komunikačným partnerom pre súkromného partnera. Počas realizácie projektu je potrebný pravidelný monitoring projektu zo strany verejného zadávateľa. Po ukončení projektu po vopred dohodnutej dobe infraštruktúra prechádza do rúk verejného partnera, ktorý sa môže rozhodnúť, či projekt chce opäť výberovým konaním poskytnúť súkromnej firme napr. len za účelom prevádzky a údržby alebo či bude tieto služby poskytovať vo vlastnej réžii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?